AI kurs för bild, grafik och Sociala Medier

Tider: 09:00-16:00
Malmö
Finns på distans via Zoom
Frukost, lunch och fika
Kurslitteratur: Ingår i kursen
Support: 6 månader 8.900 kr
Kurtillfällen
Hos oss i Malmö
29 januari 2026
16 mars 2026
4 maj 2026
23 juni 2026
Hos oss i Göteborg
16 februari 2026
14 april 2026
10 juni 2026
18 augusti 2026
Hos oss i Stockholm
16 februari 2026
20 april 2026
15 juni 2026
20 augusti 2026
AI-kurs för bild, grafik och reklam i sociala medier
Denna populära AI kurs för bild är uppdaterad med de senaste kreativa AI-verktygen och har nu fullt fokus på bild, grafisk design och reklam för sociala medier. Kursen riktar sig till dig som arbetar med marknadsföring, design eller innehåll och vill skapa mer visuellt innehåll snabbare med hjälp av AI.
Utbudet av AI-verktyg är stort och kan vara svårt att navigera. Du får testa och förstå hur olika verktyg kan användas effektivt i verkliga marknadsföringsprojekt. Vi arbetar bland annat med ChatGPT, Gemini, Adobe Firefly och Express, Canva AI, Leonardo, Krea, Kling, Sora och flera andra AI-verktyg för text, bild och grafik. Med rätt arbetsflöden och prompts kan du producera professionellt innehåll på betydligt kortare tid. Innehållet är anpassat för både nybörjare och mer erfarna användare, inga förkunskaper inom AI krävs.
Workshopformat
Dagen avslutas med eget arbete där du producerar kampanjinnehåll i form av bild och med hjälp av olika AI-verktyg. Du får med dig konkreta arbetssätt och material som kan användas direkt i dina sociala medie-kampanjer. Vill du fördjupade dig inom AI, så rekommenderar vi vår populära AI kurs för video >>
Ta med en kollega – Gå två, betala för en!
Nu erbjuder vi en exklusiv ”gå två för en” deal på denna populära AI workshop för marknadsförare. Ta med en kollega eller vän och få dubbelt så mycket ut av dagen. Att gå två ger er också möjlighet att diskutera idéer, testa strategier tillsammans och direkt applicera kunskaperna i er verksamhet. AI utvecklas snabbt och två hjärnor är alltid bättre än en när det gäller att omsätta teori till praktik.
Kursinnehåll
Ekosystemet – AI verktyg 2025
- Genomgång av Generativ AI
- Prompt Engineering, nivå 1
- Prompt Engineering, nivå 2
- Idégenerering /manus /struktur
- Producera realistiska AI-bilder
- Text-till-bild
- Bild-till-bild
- Skapa AI bilder i 10 olika verktyg
- Skapa högkvalitativa SoMe bilder
- Analys av olika AI-verktyg för bild
Skapa produktreklam på nolltid
- AI-verktyg för att skapa innehåll
- Förfina genererade AI-resultat
- Designa produktbilder
- Skapa AI-genererade presentationer
- Design för kampanjer i sociala medier
- Generera AI-bilder i realtid
- AI-baserad illustrationer /grafik
- Att använda stil-referenser
- Att generera din egen AI mall
- Addera /ta bort detaljer i din bild
Boka din kurs här
Allmän information
Alla våra kurser har noggrant förfinats under många år, för att kunna ge en optimal inlärningsupplevelsen. Alla våra utbildare har en bred gedigen pedagogisk bakgrund och är väldigt drivna av att hjälpa dig lyckas. För mer personlig uppmärksamhet, gör vi också vårt bästa att hålla kurserna i mindre grupper.
En god och genomtänkt formgivning är grunden i bra och effektiv reklam. Genom att gå våra designkurser lär du dig formge och producera ditt informationsmaterial från idé till färdig produkt. Våra kurser ger dig praktiska och teoretiska kunskaper inom de vanligaste tryckmetoderna och hur du arbetar praktiskt med alla moment som ingår i ett normalt grafiskt arbetsflöde. Samtliga deltagare får ett kursintyg, digitala kopior av kursmaterialet samt sex månaders fri support.
Distansutbildning ger också mycket ökad frihet eftersom du inte är bunden till en specifik plats. Du slipper onödiga resor samt kan välja att gå kurs hemifrån eller från din arbetsplats. När du bokar kurs, så bestämmer du själv om du vill gå på plats hos oss eller via Zoom.
Passar inte våra kurstillfällen ert schema eller specifika behov? Vill ni hellre att vi kommer ut till er och utbildar flera på samma gång? Vi kan skräddarsy en egen lösning som passar just er. Läs mer om anpassad utbildning >>
Moderna utbildningscenter i centrala Malmö, Göteborg och Stockholm.
Vi har alltid tillgång till flera fräscha lokaler i olika storlekar, där vi kan hålla kurser från 2 upp till 25 deltagare /kurs. Hos oss möts du alltid av en bemannad reception, vi har gott om toaletter samt så serveras frukost, lunch och eftermiddagsfika i anslutning till våra lokaler. Vi tar väl hand om dig hela dagen!
Smidiga förbindelser
Centralt belägen befinner vi oss knappt 10 min gångavstånd från Tågstationerna i samtliga orter. Kommer du med bil, så finns där även gott om parkeringsplatser i anslutning till våra lokaler.
